Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
7.5.2025.
Festival znanosti 2025. u Kaštelima: Galerija slika
preuzmi.jpg IMG-20250507-WA0024.jpg IMG-20250507-WA0020.jpg 1.jpg IMG-20250507-WA0014.jpg 20250507_111405.jpg 20250507_111327.jpg

Ciljevi

  • Cilj 3
  • Cilj 4
  • Cilj 8
  • Cilj 13
  • Cilj 15
  • Cilj 17

U Srednjoj školi Braće Radić u Kaštelima 7. svibnja 2025. godine obilježen je Festival znanosti pod ovogodišnjom temom „Mreže“. Ključni partner događanja bili su Preddiplomski studij Mediteranske poljoprivrede i Diplomski studij Agronomija Mediterana, institucije koje kontinuirano djeluju na promicanju održive poljoprivrede, zaštite bilja i prijenosa znanstvenih znanja u praksu.

U sklopu suradnje s navedenim studijima, održana su dva edukativna predavanja za učenike škole, fokusirana na aktualne probleme u agronomiji i zaštiti okoliša.

Mag. ing. chem. Ivan Tavra, predavač na ovim studijima i višegodišnji sudionik međunarodnog projekta FF-IPM, održao je predavanje na temu „Značaj mediteranske voćne muhe u Dalmaciji“. Ova tema posebno se istaknula u kontekstu festivalske teme jer mediteranska voćna muha (Ceratitis capitata) predstavlja više od samog biološkog problema - ona simbolizira mrežu povezanosti između ekologije, agronomije, ekonomije i međunarodne trgovine. U predavanju je objašnjeno kako se ovaj štetnik širi prirodnim i ljudskim putem te kako njegovo suzbijanje zahtijeva integrirani, „umreženi“ pristup - kombinaciju monitoringa, biološke i mehaničke kontrole, te znanstvenog istraživanja. Muha je istaknuta kao čvor u složenoj mreži ekoloških i ljudskih čimbenika koji utječu na stabilnost poljoprivrednih sustava Dalmacije.

Drugo predavanje održala je mag. ing. agr. Ana Romana Armanda, također povezana s istim studijima, i sudionica projekta BTM, na temu „Biološka kontrola šimširovog moljca“. Kroz edukaciju o biologiji ovog štetnika, njegovom praćenju i metodama suzbijanja, učenici su dobili uvid u praktične načine očuvanja biljne vrste koja se nalazi u neposrednoj blizini škole - šimšira. Tema je bila posebno relevantna za lokalnu zajednicu jer problem šimširovog moljca godinama pogađa područje Kaštela, a edukacija je ključ za provedbu preventivnih mjera.

Organizaciju predavanja pomogla je voditeljica Blue-connect programa u školi, prof. Marijana Bjeliš, dok su se predavanja održala u sklopu nastave prof. Fani Živković Bralić. Ovim događajem dodatno je učvršćena suradnja između srednjoškolskog obrazovanja i znanstvene zajednice sveučilišta u Splitu te je naglašena važnost interdisciplinarnog pristupa u razumijevanju i rješavanju problema okoliša.

Sve novostiSljedeća